Quentin.czPřehled produktů v sortimentu společnosti QuentinProdejní síť

Často kladené dotazy

QuarkXPress Passport 4.11 CZ

Instalace


Co je třeba k instalaci aplikace QuarkXPress Passport 4.11 CZ pro Macintosh?

K instalaci budete potřebovat originální mezinárodní instalační CD QuarkXPress Passport 4.1, originální české instalační CD QuarkXPress Passport 4.11 CZ, anglický validační kód, který naleznete na dokumentu formátu A4 výrazně označeném "Validation code" a český validační kód, který se nachází na dalším papíru A4 formátu a je označen českým nápisem "Validační kód".

Instalace se skládá ze dvou kroků, v prvním se nainstaluje mezinárodní část aplikace (anglické CD a anglický validační kód) a v druhém pak pomocí českého CD a českého validačního kódu počeštění aplikace. Vše je přehledně popsáno v přiloženém instalčním návodu.

Poznámka: ačkoli součástí některých dodávek je i instalční sada QuarkXPress 3.x, není třeba tuto verzi instalovat. Anglické instalační CD verze 4.1 nabízí volbu přímé plné instalace (některé předchozí verze 4.0x toto neumožňovaly a instalace verze 3.x byla nutností).


Co je třeba k instalaci aplikace QuarkXPress Passport 4.11 CZ pro Windows?

K instalaci budete potřebovat originální mezinárodní instalační CD QuarkXPress Passport 4.1, originální české instalační CD QuarkXPress Passport 4.11 CZ, anglický validační kód, který naleznete na dokumentu formátu A4 výrazně označeném "Validation code" a českou instalační disketu s bílou polepkou a viditelným sériovým číslem.

Instalace se skládá ze dvou kroků, v prvním se nainstaluje mezinárodní část aplikace (anglické CD a anglický validační kód) a v druhém pak pomocí českého CD a české instalční diskety počeštění aplikace. Vše je přehledně popsáno v přiloženém instalčním návodu.

Poznámka: většina dodávek aplikace QuarkXPress obsahuje diskety k instalaci 3.x verze a upgradovací CD na verzi 4.1 (mezinárodní část dodávky). Po vložení CD v. 4.1 se toto tváří, že neumožní plnou instalaci, toto je však možné obejít pomocí trojhmatu Ctrl + Alt + Myš, který je popsán v instalačním návodu, ačkoli se nejedná o úplně uživatelsky přítulné řešení, v konečném výsledku je méně náročné než instalace předchozí verze aplikace.


Nainstaloval jsem aplikaci QuarkXPress Passport, včetně české části. Po spuštění jsou však přesto veškeré dialogy v angličtině. Co s tím?

Toto se stává především na nečeských Mac OS. Čeština se samozřejmě správně nainstalovala, ale protože se jedná o Passport, tedy multijazykovou verzi produktu, aplikace si zvolila sama špatně defaultní jazyk - angličtinu.

Do češtinu snadno přepnete v menu "Edit" -> ?Program language" -> "Czech"


Jak zjistím sériové číslo své aplikace QuarkXPress?

Sériové číslo naleznete na instalačních disketách verze 3.x nebo dokumentu "Validation code", který je nedílnou součástí každé dodávky aplikace QuarkXPress. Sériové číslo je možné zjistit i přímo z nainstalované aplikace:

Mac: myší najedu na jablíčko vpravo nahoře, při stisknutých klávesách jablíčko + ctrl +alt klinu myší na "Co je QuarkXPress"

PC: s podrženým levám Altem najedete a kliknete myší na Nápověda - "Co je QuarkXPress"


Mohu provozovat QuarkXPress Passport 4.11 CZ pod systémem Mac OS X??

Ano, ale pouze v klasik módu.

Klávesové zkratky


Klávesové zkratky kompletně nefungují, reinstalace nepomohla, co s tím?

Obvyklý problém především slovenských uživatelů, neprojevuje se, je-li doinstalovaná česká klávesnice.


Nefungují funkční klávesové zkratky (Alt + F7 apod.), co s tím?

Je třeba vypnout používání funkčních kláves systémem ("jablíčko" -> "Ovládací panely" -> "Kllávesnice" -> Funkční klávesy"). Chcete-li používat Funkční klávesy v systému je to v některých případechmožné - stačí se vrátit k verzi 8.4 systémového doplňku "Keyboard control panel" (ten je součástí systémů před verzí Mac OS 9.04)


Ve verzi QuarkXPress 4.11 CZ mi nefunguje klávesová zkratka pro zmenšování a zvětšování, místo toho se mi objevuje okno nápovědy. Jak řešit tento problém?

Bohužel zase jednou nebylo pamatováno na jiné rozmístění klávesv různých národních prostředích, problém je možné odstranit vyhozením anglického helpu - XPress Guide-English ze složky Quarku (ale na úkor přístupu k Helpu)

Problémy při spouštění QuarkXPress a otevírání dokumentů


Nelze spustit aplikaci QuarkXPress. Spouštění skončí QuarkXPress chybovou hláškou :přihlášení k síťovému hardwarovému klíči selhalo". Nepoužívám síťový klíč, v čem je chyba?

Aplikace hledá síťový hardwarový klíč teprve až v momentě, kdy nenalezne klíč na lokálním počítači (pracovní stanici, na které je aplikace spuštěna). To se může stát ze dvou příčin:
a) byly poškozeny ovladače klíče. Lze odstranit přeinstalací aplikace. Na originálním instalačním CD je taktéž složka HWKEY a v ní instalátor tohoto ovladače (Windows), instalace ovladače může problém vyřešit.
Používáte-li QuarkXPress na platformě Macintosh, zkontrolujte, zda se v systémových doplňcích nachází doplněk "USB Sentinel" (pro uživatele s USB hardwarovým klíčem), pakliže ne, naleznete jej na originálním anglickém instalačním CD. po jeho zkopírování do složky systém/doplňky (system/extens) a restartu počítače by QuarkXPress měl začít fungovat.
Je-li Vaše aplikace vybavena starým ADB klíčem, který je k počítači připojen prostřednictvím převodníku iMate (z ADB na USB), nezapomeňte, že Váš systém musí obsahovat i ovladače tohoto zařízení. Ovladače pro iMate naleznete buď přímo na stránkách Griffin Technology nebo na našem ftp serveru.
b) byl poškozen hardwarový klíč. To lze snadno ověřit, máte-li více instalací aplikace. Při vypnutých počítačích vyměníte hardwarové klíče mezi dvěma počítači. Pakliže ani poté klíč nefunguje, je s největší pravděpodobností poškozen.
Výměnu vadného hardwarového klíče provádí pro registrované uživatele zdarma společnost Quentin (je nutné udat sériové číslo a údaje o držiteli licence).


Aplikaci nelze za žádných okolností spustit. Je nutné ji přeinstalovat?

Při některých neočekávaných ukončeních chodu aplikace či celého počítače dojde k poškození souboru preferencí aplikace QuarkXPress, které je potom příčinou nemožnosti aplikaci spustit. Soubor najdete přímo ve složce, kde je nainstalována aplikace QuarkXPress a jmenuje se "XPress Preferences". Pakliže tento poškozený soubor odstraníte, půjde aplikaci spustit a při jejím příštím startu si vytvoří tento soubor nový. Protože tento soubor obsahuje veškerá nastavení aplikace, je třeba po takovémto zásahu znovu nastavit všechna nastavení (dokumentu, aplikace atd.). Z toho důvodu je dobré mít zálohu souboru "XPress Preferences".


Moje aplikace QuarkXPress nechce otevřít některé dokumenty, zřejmě jsou poškozeny. Co mohu dělat?

Nejdříve zkontrolujte, zda neotevíráte dokument uložený ve vyšší verzí aplikací nižší verze. Též vícejazykový formát nelze otevřít v jednojazykové (nepassportové) verzi aplikace.
Problémy mohou dělat též doplňky některých třetích výrobců. Nelze-li dokument otevřít, ověřte si, zda při jeho výrobě nebylo použito některého z mnoha doplňků pro QuarkXPress (viz. např. PasteBoard XT)
Pakliže vše opravdu nasvědčuje poškození dokumentu existuje doplněk "MarkzTools", který dokáže dle míry poškození data (čistá/včetně úpravy/včetně obrázků) obnovit. Jedná se o komerční doplněk.

Problémy s doplňky


Dokument vytvořený v jiném Quarku vyžaduje doplněk PasteBoard XT. Co s tím?

Tento doplněk je volně šiřitelný produkt firmy MarkzWare (http://www.markzware.com). K odtranění problému můžete buď nainstalovat tento doplněk nebo doplněk, který požadavek dokumentu odstraní PasteBoard XT Terminator. Oba doplňky naleznete na stránkách výrobce, či na našem ftp serveru ftp.quentin.cz


Kde najdu doplněk "Jednoznakové předložky"?

Doplněk Jednoznakové předložky je součástí české sady doplňků XT Set 2.0 pro platformu Macintosh, který se dodával společně s aplikací QuarkXPress 3.x a QuarkXPress Passport 4.0x pro Macintosh. Společně s aplikací QuarkXPress Passport 4.1 CZ se dodává novější verze této sady doplňků XT Set 3.0. V této sadě byly "Jednoznakové předložky" v rámci sjednocování názvů na obou platformách přejmenovány na "Pevné mezery".
Pevné mezery se od svého předchůdce liší možností editace sady výrazů, které budou tímto doplňkem ošetřeny. Podrobnosti k používání doplňku naleznete v poslední kapitole českého manuálu "QuarkXPress Passport 4.1 CZ".


Jak úspěšně importovat wordovský text obsahující azbuku do dokumentu QuarkXPress na platformě Macintosh?

Český importní filtr, který je součástí sady doplňků XT Set 3.0, určený pro import dokumentů vytvořených aplikací MS Word 97/2000 umí správně načíst i text, který obsahuje části psané azbukou. Pro správný import je třeba mít v nastavení tohoto filtru ("Služby" -> "Nastavení MS Word filtru 97-2000") v položce "Pro azbuku používat:" příslušný font (většinou značený koncovkou "Cyr"). Protože Mac OS nepodporuje Unicodová písma nelze import azbuky ošetřit jinak.

odporu exportu do formátu PDF, vyžaduje spolupráci s aplikací Distiller (Adobe, součást produktu Adobe Acrobat) a sama o sobě neumí ukládat ve formátu PDF.
S použitím Distilleru je možné v aplikaci QuarkXPress připravit PDF dokument dvěma způsoby: klasickým postupem přes "Soubor" -> "Tisk" s Distillerem jakožto zvolenou tiskárnou, nebo pomocí doplňku "Export do PDF" ("Služby" -> "Export do PDF"), v němž je třeba nejdříve nastavit obecné parametry. Nejdříve je třeba aplikaci Quark XPress ukázat cestu k Distilleru ("Úpravy" -> "Předvolby" -> :Aplikace" -> záložka "PDF") poté je vhodné nastavit nejčastěji používané parametry ("Úpravy" -> "Předvolby" -> "PDF EXport"). Pakliže bude v těchto předvolbách vše správně nastaveno, nemělo by ukládání do PDF činit žádné problémy.


Pomocí doplňku Enhance Preview, který je součástí základní instalace aplikace QuarkXPress Passport 4.11 jsem si vytvořil vylepšené náhledy obrázků. Při aktivaci rámečku s obrázkem se však náhled nevylepší. Co je špatně?

V novějších verzích aplikace QuickTime, která se stará o práci s obrazovými soubory v rámci Mac OS došlo k některým změnám, které mají (negativní) vliv na funkčnost doplňku Enhance Preview. Na stránkách společnosti Quark, či na našem ftp serveru najdete novější verzi tohoto doplňku. Tato verze funguje správně.