Logo společnosti Tecco

PANTONE

Synonymum pro přesnost, kvalitu a předvídatelnost výsledků v oblasti tisku a barev

 

Přímé barvy jsou definovány v barevných vzornících a tím je dosaženo přesné identifikace konkrétní barvy. Příkladem jsou vzorníky PANTONE, které byly zavedeny v roce 1963. Prošly dlouhým vývojem a nyní celá knihovna obsahuje 2390 barev, které jsou seřazeny chromaticky (každý vzorník má na konci uveden přehledný rejstřík). PANTONE přímé barvy jsou celosvětově uznávaným barevným standardem.

V tiskárnách se s přímými barvami setkáváme tehdy, když barvu nelze vytisknout složením čtyř základních barev C (Cyan), M (Magenta), Y (Yellow) a K (blacK). V takovém případě jsou používány přímé barvy, které jsou namíchány výrobcem podle originálních receptur.

 

Navštivte nás: Showroom DTPobchod

Thámova 32, Praha 8.

 

Kontaktujte produktového manažera:

tel.: +420 233 355 585 | pantone@quentin.cz

 

 

Barevné prostory

 

RGB (Red-Green-Blue)

Barva je definována pomocí tří složek R - Red, G - Green a B - Blue. Jsou definovány v osmibitové hloubce, proto může být rozsah jednotlivých složek 0-255 odstínů. Barva vzniká vyzařováním jednotlivých složek.

 

CMYK

Barva je tvořena ze čtyř složek C (Cyan), M (Magenta), Y (Yellow), K (blacK). Rozsah jednotlivých složek plošného krytí je 0-100%. Barva vzniká jejich přetiskem.

 

HTML (barvy pro WEB)

Barva je definována hexadecimálním číslem, jehož hodnoty reprezentují po dvojicích barvu jako složku tří základních barev (RGB - red, green, blue). Hexadecimální číslo vyjadřuje intenzitu každé složky. Každá dvojice hexadecimálních čísel reprezentuje desítkovou hodnotu od 0 do 255. Například hexadecimální číslo pro barvu Red 255/0/0 = FF0000, pro barvu Blue 0/0/225 = 0000FF.

 

Pantone (přímé barvy)

Barva je definována jednoznačným označením (číselná řada + označení typu vzorníku).

Pantone přímé barvy se skládají z osmnácti základních barev, které se do požadovaného odstínu míchají podle udávaných procentuálních poměrů uvedených ve vzorníku. Jedná se o osmnáct základních barev: Yellow, Yelow 012, Orange 021, Bright Red, Warm Red, Red 032, Rubine Red, Rhodamine Red, Pink, Purple, Medium Purple, Violet, Blue 072, Dark Blue, Reflex Blue, Process Blue, Green a Black.

 

CIE Lab

Přístrojově nezávislý barevný model, kde je barva definována pomocí tří prostorových souřadnic L, a, b.

Například L=60, a=91, b=-20

 

Odesílání formuláře...

Došlo k chybě na serveru.

Děkujeme, váš kontakt byl zařazen.

Obrázek barevného prostoru RGB
Obrázek barevného prostoru CMYK

Navštivte nás:

Showroom DTPobchod.cz, Thámova 32, Praha 8

 

Kontaktujte produktového manažera:

tel.: +420 233 355 585 | pantone@quentin.cz

Logo společnosti Quentin

Stránky provozuje Quentin, spol. s r.o.,

Sokolovská 100/94, Praha 8

 

tel.: +420 233 355 585 | www.quentin.cz

Obrázek barevného prostoru RGB
Obrázek barevného prostoru CMYK